História – Liptov, múzeum, Slovensko, historické pamiatky, skanzem


Hisorické pamiatky a miesta

Do 5km
Priamo v obci Bobrovec sa nachádza barokový kostol z 14. storočia a jeden z najstarších zvonov na Liptove - takmer 500 ročný zvon Juraj. Neďaleko Liptovskej Mary (4 km) sa nachádza jedno z najstarších osídlení na Liptove - keltský archeologický skanzem Havránok.

V Liptovskom Mikuláši (5 km) bol v 16. storočí odsúdený a popravený, Jánošík. Nachádza sa tu gotický kostol sv. Mikuláša, Centrum Kolonana Sokolola - zakladateľa mexickej grafiky, ale aj židovská synagóga, ktorá dnes slúži ako koncertná sála.

Viac ako 5 km

Na západ od Liptovského Mikuláša je múzeum liptovskej dediny Pribylina (20 km). Tradičné drevenice v tomto múzeu pochádzajú z dedín, ktoré boli zatopené Liptovskou Marou.

Východne od Liptovského Mikuáša v obci Svätý Kríž (15 km) sa schováva výnimočný drevený artikuláry kostol, ktorý bol postavený bez jediného klinca človekom, ktorý nevedel čítať ani písať.

Neopakovanteľným zážitkom je aj návšteva UNESCOm hránenej obce Vlkolínec, v ktorej sa doteraz zachoval tradičný spôsob života z konca 19. storočia.

Susedné regióny

Liptov má ideálnu polohu na výlety do okolitých regiónov. Každý z nich láka svojou typickou architektúrou, (Čičmany), veľkolepými hradmi (Oravský hrad, Spišský hrad-UNESCO), zvykmi a historickými mestečkami (Stará Ľubovňa)


Linky a tipy

Kostol Sv. Kríž
Vlkolinec UNESCO
Muzeum Liptovskej dediny Pribylina
Centrum Kolomana Sokola
Keltské Múzeum Havránok
Oravský Hrad

Niektoré múzeá a zámky bývajú v pondelky zatvorené, myslite na to pri plánovaní Vášho výletu.

Ostatné kategórie: